Home
Strona główna > Blog > Poradnik gracza > Giełdy bukmacherskie

Jak działają giełdy bukmacherskie?

Wojciech Szelag

Artykuł autorstwa: Wojciech Szelag - Ekspert zakładów

Opublikowano: 12/10/23

Błyskawiczny rozwój rynku zakładów sportowych online sprawia, że najbardziej doświadczonych i żądnych wrażeń typerów nie zawsze satysfakcjonuje oferta (choćby najlepsza) od tradycyjnych bukmacherów online. Kim są tacy gracze? To traderzy, którzy swoje zakłady obstawiają na giełdach bukmacherskich. Co to takiego? Czym giełdy zakładów różnią się od oferty tradycyjnych bukmacherów online, jakie wady i zalety posiada giełda bukmacherska oraz które firmy z polską licencją oddają taki produkt w ręce typerów w naszym kraju? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czym są giełdy zakładów bukmacherskich.

Czym jest giełda zakładów bukmacherskich?

Nawet jeśli nie uważacie siebie za starych bukmacherskich wyjadaczy i nie zdążyliście zjeść zębów na typowaniu wyników meczów, to prawdopodobnie większość z Was zna mechanizm obstawiania zakładów na stronie klasycznego bukmachera. Schemat jest banalnie łatwy – analitycy bukmachera szacują ryzyko i prawdopodobieństwo jakiegoś zdarzenia, wystawiają swoje kursy, a jeśli gracz uzna je za wartościowe, inwestuje wybraną przez siebie stawkę i jeśli jego bukmacherski nos go nie zawiedzie, to chwilę później serwis wypłaci mu wygraną.

Nieco inaczej cały mechanizm typowania zakładów prezentuje się w przypadku giełdy bukmacherskiej. W największym możliwym skrócie giełda zakładów bukmacherskich to platforma obsługująca zakłady i pośrednicząca w wypłacaniu wygranych, tyle tylko, że zakład nie jest zawierany pomiędzy typerem i bukmacherem, lecz pomiędzy dwoma graczami. Jeden z nich proponuje swoje kursy na dane zdarzenie, a jeśli drugi uzna je za wartościowe i warte grzechu, to dokona transakcji i zawarcia zakładu.

Oczywiście tylko jeden z nich będzie na koniec zadowolony i będzie mógł cieszyć się z przechytrzenia kolegi po fachu znajdującego się po drugiej stronie monitora. Ktoś zapyta – a jaka w tym rola samej giełdy i skoro przy żadnym scenariuszu nie wygrywa ona stawki zakładu, to czemu zgadza się na obsługiwanie i rozliczanie typów? Trudno o mniej skomplikowaną odpowiedź – oczywiście, dla pieniędzy! W zamian za obsługę platformy giełda bukmacherska pobiera stałą prowizję od każdego zawartego typu, a wysokość marży nie jest odstraszająco wysoka i zazwyczaj mieści się w widełkach 3% – 6% (w zależności od klasy giełdy i statusu tradera).

Jakie typy i kursy dostępne są na stronie giełdy zakładów?

Ustaliliśmy już, że giełda zakładów i typowanie meczów w trybie “betting exchange” nieco różni się od klasycznego bukmachera. Gdzie jest haczyk? Wystarczy, że poznacie dwa kluczowe pojęcia obowiązujące na giełdzie zakładów bukmacherskich, a mianowicie kursy BACK oraz typy LAY. Co to takiego?

Zakład BACK oznacza, że trader typuje, iż dany scenariusz będzie miał miejsce. Przykładowo – gracz chce obstawić wygraną Barcelony. Szuka więc najwyższej oferty BACK zaproponowanej przez innych uczestników giełdy i jeśli jego przewidywania się potwierdzą, to tuż po zakończeniu meczu wygrana kwota zostanie zaksięgowana w jego budżecie.

Z kolei decydując się na typy LAY trader jest zdania, że dany scenariusz się nie wydarzy. Trzymając się poprzedniego przykładu – typer uważa, że Barca nie zgarnie kompletu punktów, wystawia więc swoje kursy na opcję X2 (remis lub zwycięstwo rywala) i jeśli Duma Katalonii rzeczywiście nie zwycięży, wówczas wygrana jest jego (triumf Dumy Katalonii oznacza rzecz jasna, że zwycięska jest druga strona, która zaakceptowała ofertę gracza nr 1.).

Jakie zakłady bukmacherskie i dyscypliny można typować na giełdzie?

Klienci typujący swoje typy na stronie tradycyjnego bukmachera doskonale wiedzą, że topowe firmy z czołowych pozycji w rankingu wystawiają bardzo dużą liczbę rynków na poszczególne zdarzenia. Ba! Topowe mecze piłkarskie opakowane są często w 800 lub więcej kursów i opcji zakładów, a jak to wygląda w przypadku giełd?

Nieprawdą byłoby stwierdzenie, że tych rynków jest mało, natomiast z pewnością nie ma ich aż tak wielu, co w klasycznych zakładach bukmacherskich. Z drugiej strony do dyspozycji traderów są wszystkie najpopularniejsze rynki, dlatego nikt z Was nie powinien opuścić strony giełdy z pustymi rękami.

A jakie konkurencje sportowe można typować w ten sposób? Wachlarz jest naprawdę spory, a poza wszystkimi dyscyplinami stricte sportowymi dostępne są także kursy m.in. na wydarzenia polityczne oraz sporo zakładów specjalnych (Oscary, Grammy, itd.).

Giełda zakładów sportowych – wady i zalety

Trading na giełdach sportowych i obstawianie zakładów właśnie w ten sposób gwarantuje liczne handicapy, jednak nie jest oczywiście pozbawione większych i mniejszych mankamentów. Jakie są główne plusy i minusy typowania zakładów na giełdzie z perspektywy graczy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Zalety giełd bukmacherskich

  • Znakomita platforma dla doświadczonych graczy – solidni traderzy potrafią doskonale poruszać się w realiach giełdy i błyskawicznie wykorzystywać pomyłki kursowe popełniane przez mniej doświadczonych kolegów po fachu.
  • Wysokie kursy – w większości przypadków na giełdzie zakładów dostępne są nieco wyższe kursy, niż ma to miejsce w ofercie klasycznego bukmachera.
  • Spora płynność rynków – najlepsze giełdy sportowe gwarantują znakomitą płynność, a mianowicie dzięki dużej liczbie użytkowników nie musimy czekać na przyjęcie zakładu zbyt długo, a i limity maksymalnych stawek, a co co za tym idzie potencjalnych zysków również prezentują się bardzo kusząco.
  • Większa adrenalina w trakcie gry – w zakładach sportowych chodzi m.in. o emocje, a te są znacznie większe, jeśli trader ma świadomość, że po drugiej stronie zakładu jest żywy człowiek, a nie algorytmy bukmachera.

Słabe strony giełd zakładów bukmacherskich

  • Brak legalnej giełdy z ofertą dla polskich graczy  - niestety, żaden legalny bukmacher w Polsce nie obsługuje na ten moment zakładów BACK i LAY.
  • Giełdy bukmacherskie pobierają marżę od zawartych zakładów –  od każdego kuponu, niezależnie od jego wyniku pobierana jest niewielka prowizja gwarantująca zysk giełdzie zakładów w dłuższej perspektywie.
  • Brak wielokrotnych kuponów AKO – w przeciwieństwie do klasycznego bukmachera obstawianie na giełdzie skupia się tylko na pojedynczych typach SOLO, a gracze nie mogą tworzyć kuponów wielokrotnych.
  • Typowanie wymaga nieco większego doświadczenia –  trading sportowy nie jest najbardziej skomplikowanym zajęciem pod słońcem, jednak wymaga pewnego doświadczenia i umiejętności zdobywanych z biegiem czasu. Na początku nie warto szarżować ze stawkami

Legalne giełdy zakładów – gdzie mogą typować traderzy w Polsce?

Największa i najbardziej popularna giełda zakładów sportowych na świecie to Betfair działający na rynku mniej więcej od przełomu wieków. To właśnie Betfair generuje największe obroty nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w ujęciu globalnym, natomiast serwis ten nie posiada licencji od polskiego Ministerstwa Finansów, a zatem nie jest dostępny dla Polaków.

Na jakich giełdach mogą zatem typować traderzy w naszym kraju? Niestety, nie mamy dla Was zbyt dobrych wieści, albowiem żaden z legalnych bukmacherów w Polsce nie ma giełdy zakładów bukmacherskich w swojej ofercie.

Kilka firm próbuje oddać w ręce graczy namiastkę tradingu, a mianowicie umożliwia typerowi zaproponowanie swojego zakładu, a jeśli ten okaże się wystarczająco ciekawy, to analitycy bukmachera wystawią na niego kursy i włączą go do ogólnodostępnej oferty. Niestety, na tym możliwość tradowania na polskim rynku się kończy.

Najczęściej zadawane pytania na temat giełd bukmacherskich

Jakie są legalne giełdy zakładów bukmacherskich w Polsce?

Niestety, na chwilę obecną żaden z legalnych bukmacherów z polską licencją Ministerstwa Finansów nie obsługuje funkcji "betting exchange", czyli giełdy bukmacherskiej.

Jak postawić zakład na giełdzie zakładów?

To całkiem proste, a jedyne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć brzmi, czy dany scenariusz będzie miał miejsce, czy też się nie wydarzy. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Dlaczego warto typować na giełdzie zakładów bukmacherskich?

Potencjalnych korzyści z perspektywy tradera jest całkiem sporo - od możliwości wcielenia się w rolę bukmachera, przez wyższe kursy, aż po możliwość wykorzystania pomyłek mniej doświadczonych graczy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj powyższy poradnik typera.

Wojciech Szelag

Wojciech Szelag

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich i aktywny typer. Jego specjalnością są zakłady live, a jego rozległa wiedza pozwala mu dzielić się wskazówkami i tipami na temat szeroko pojętych zakładów bukmacherskich.