Obstawianie meczów – poradnik skutecznego typowania
Ile jest prawdy w powiedzeniu, że “kto nie planuje zwycięstwa, ten planuje porażkę”? Według nas całkiem sporo i z pewnością przekłada się ono również na typowanie zakładów sportowych na stronach legalnych bukmacherów w Polsce. W obraniu skutecznej strategii obstawiania meczów na wagę złota okazać mogą się najlepsze systemy bukmacherskie i to właśnie nimi postanowiliśmy zająć się w naszym najnowszym poradniku typera. Czym są systemy bukmacherskie? Jak wybrać ten najlepszy oraz który zagwarantuje ogranie bukmachera w dłuższej perspektywie? Odpowiedzi poniżej.
Czym jest dobry system bukmacherski?
Gdzie leży klucz do sukcesu w internetowych zakładach sportowych? To całkiem proste (przynajmniej na papierze…)! Szansę na ogranie bukmachera w dłuższej perspektywie będą mieli typerzy, którzy odznaczają się wysoką skutecznością obstawianych zakładów bukmacherskich oraz będą potrafili optymalnie dobierać stawkę na kolejnych kuponach. W tym ostatnim aspekcie można zdać się na swój bukmacherski nos oraz intuicję, a można w tym celu wykorzystać systemy bukmacherskie. Co to takiego?
Bez zbędnego przedłużania – system bukmacherski to swego rodzaju przewodnik, który w bardzo precyzyjny sposób określa wysokość stawki, za jaką powinny zostać obstawione kolejne zakłady bukmacherskie. Kwota inwestycji nie spada rzecz jasna z nieba, lecz jest efektem obranej strategii oraz wyników na poprzednich kuponach.
Czym powinien charakteryzować się dobry system bukmacherski? Trzema rzeczami, a mianowicie:
- Niskim progiem wejścia – najlepsze systemy bukmacherskie nie zmuszają gracza do inwestowania większości zgromadzonego kapitału.
- Niskim stopniem ryzyka utraty środków zgromadzonych w budżecie – wyłącznie te systemy bukmacherskie, które chronią gracza przed błyskawicznym wyzerowaniem budżetu można uznać za opłacalne w dłuższej perspektywie.
- Wysokimi potencjalnymi profitami – najskuteczniejsze systemy bukmacherskie dają szansę naprawdę sporych i co równie ważne regularnych profitów na konto gracza w długim okresie
Brzmi niczym piękny sen, prawda? Aby jednak nie było zbyt różowo, to przy okazji musicie wiedzieć o dwóch innych, nieco mniej przyjemnych kwestiach. Po pierwsze – nawet najlepsze systemy bukmacherskie nie wyręczą Was w momencie wyboru skutecznych typów na kupon, a zatem potrzebujecie sporej wiedzy i doświadczenia w typowaniu meczów. Po drugie – nie istnieją systemy bukmacherskie, które są gwarancją pewnych wygranych i regularnych zysków na koncie gracza.
W jaki sposób korzystać z systemów bukmacherskich? Trzy niezbędne cechy typera
Korzystanie z najlepszych systemów bukmacherskich wymaga od gracza sporej samodyscypliny i żelaznego trzymania się zasad. Ale nie tylko! Jakie cechy powinni posiadać typerzy, którzy decydują się na systemy bukmacherskie i to właśnie w nich upatrują swoich szans na powodzenie w długim okresie czasu? Trzy kluczowe cechy to:
- Posiadanie odpowiedniego kapitału na grę – wszystkie systemy bukmacherskie mogą okazać się skuteczne tylko wówczas, gdy gracz nie przerwie łańcucha na wcześniejszym etapie, lecz przeprowadzi system przez wszystkie fazy. To z kolei wymaga posiadania solidnego bankrolla, czyli budżetu zgromadzonego na koncie gracza, który pozwoli sfinansować zakłady bukmacherskie na wyższych szczeblach systemu.
- Spora wiedza o zakładach sportowych – bez posiadania odpowiednich informacji o typowanych rozgrywkach nawet najlepsze systemy bukmacherskie nie sprawią, że gracz wypracuje profity. Bazą jest wysoka skuteczność typowanych selekcji po wartościowych kursach, a dopiero później można zastanawiać się nad najbardziej optymalną strategią doboru stawki na kuponie
- Cierpliwość i odporność na stres – internetowe zakłady bukmacherskie to rozrywka dla osób potrafiących utrzymywać nerwy na wodzy i niepodejmujących pochopnych decyzji w najbardziej krytycznych momentach. Czarna seria przegranych kuponów jest czymś zupełnie naturalnym w tym fachu i jeśli nie potraficie zachować zimnej krwi pod presją, to nie uratuje Was nawet najbardziej bezpieczny system bukmacherski
Jak wybrać najlepszy system bukmacherski? Instrukcja krok po kroku
Wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło SYSTEMY BUKMACHERSKIE po kilku sekundach wyświetli Wam się kilkadziesiąt podstron opisujących rozmaite strategie typowania zakadów bukmacherskich. Ktoś zapyta wówczas – “skąd mam wiedzieć, który system bukmacherski będzie dla mnie najlepszy i który da mi szansę cieszenia się bezpieczną rozrywką przez długie miesiące?”.
Aby wybrać najlepszy system bukmacherski, który będzie zgodny z profilem typera wystarczy odpowiedzieć sobie na trzy błyskawiczne pytania. A są to:
Jakim jestem typerem? Odpowiadając na to pytanie gracz musi określić siebie jako typera, a mianowicie rzetelnie ocenić swoje doświadczenie oraz skuteczność typów. Początkujący gracze powinni skupić się na najmniej skomplikowanych systemach bukmacherskich (opiszemy je za moment), natomiast wraz z rosnącym stażem na rynku typer może zdecydować się na nieco bardziej zaawansowany system bukmacherski.
Jaki posiadam budżet? Wysokość posiadanego budżetu to kluczowy aspekt w kontekście wybrania optymalnej strategii doboru stawek. Gracz posiadający skromny bankroll powinien zdecydować się na bezpieczny system bukmacherski, który nie wymaga sporych inwestycji, ale nie zapewni też atrakcyjnych profitów w przypadku powodzenia. Z kolei gracze dysponujący nieco większą pulą środków przeznaczonych na zakłady bukmacherskie mogą wybrać nieco odważniejszy system bukmacherski, który co prawda wymaga wyższych nakładów na kolejnych etapach, ale i wygrane kwoty robią spore wrażenie.
Jakie profity mnie interesują? Ostatnią kwestią, nad którą należy się pochylić wybierając dobry system bukmacherski, to wysokość profitów w dłuższej perspektywie. Niektórzy typerzy traktują bowiem zakłady sportowe i obstawianie meczów jako hobby i ich interesował będzie w miarę pewny, aczkolwiek niekoniecznie rekordowy zysk w długim okresie. Ot, przyjemny dodatek do oglądania transmisji. Z kolei gracze, którym zależy na wysokich wygranych powinni zdecydować się na bardziej wymagający, a w konsekwencji bardziej opłacalny system bukmacherski, który co prawda wymaga większych inwestycji, ale przy okazji gwarantuje rekordowe profity w przypadku powodzenia.
Jakie są najlepsze skuteczne strategie obstawiania meczów?
Przechodzimy do rzeczy! Czym cechują się najpopularniejsze strategie doboru stawek na kuponach? Który system bukmacherski będzie idealny z perspektywy początkujących graczy, a na który powinni zdecydować się zaawansowani typerzy dysponujący znacznie wyższym budżetem? Czym kierować się podczas typowania zakładów bukmacherskich przy wykorzystaniu poszczególnych systemów?
W poniższym poradniku postanowiliśmy wyróżnić osiem systemów bukmacherskich, które w naszej opinii powinien poznać każdy gracz zabierający się za obstawianie meczów na stronach legalnych operatorów z polską licencją Ministerstwa Finansów. Oto one:Płaska stawka, Stawkowanie procentowe, Stawkowanie modulowane, Progresja, System Kelly, System Fibonacciego, System d’Alemberta, System Paroli.
Na czym polega stawka płaska? Czym różni się stawkowanie procentowe od modulowanego? Kiedy zdecydować się na progresję rosnącą, a kiedy skuteczniejsza będzie progresja malejąca? Wszystkie najlepsze systemy bukmacherskie rozbieramy na czynniki pierwsze poniżej.
- WAŻNE!!! Opisując poszczególne systemy bukmacherskie w naszych obliczeniach nie uwzględniliśmy dwóch podatków obowiązujących na stronach legalnych bukmacherów w Polsce. Jak zapewne doskonale wiecie typerzy w naszym kraju muszą liczyć się z 12% podatkiem obrotowym na każdym kuponie oraz 10% podatkiem od wygranych powyżej 2279,99 PLN.
Czym jest płaska stawka w zakładach bukmacherskich?
Czysto teoretycznie – płaska stawka to zdecydowanie najprostszy system bukmacherski, dlatego to właśnie od niego powinniście rozpocząć swoją przygodę z typowaniem meczów. Dlaczego? Ponieważ polega on na inwestowaniu dokładnie tej samej kwoty na każdy zakład (np. 10 PLN), a to pozwoli dość precyzyjnie określić Wam siebie jako gracza i ocenić skuteczność własnych typów.
Jest to system nie wymagający posiadania rekordowo wysokiego budżetu. Kwota pojedynczej inwestycji powinna wynosić ok. 2-5% budżetu, a zatem przy bankrollu 100 PLN będzie to 2-5 PLN, czyli gracz posiada 20-50j (jednostek) na grę, a zatem musiałby przegrać 20-50 kolejnych zakładów bukmacherskich, aby wyzerować budżet. Nie spodziewajcie się jednak, że płaska stawka zagwarantuje Wam rekordowe zyski w dłuższej perspektywie.
Na czym polega stawkowanie procentowe?
Stawkowanie procentowe to jeden z wariantów stawki płaskiej. Ten system bukmacherski również polega na inwestowaniu identycznej części kapitału w dany zakład, tyle tylko, że stawka zakładu jest na bieżąco aktualizowana, a jej wysokość zależy od skuteczności typera w ostatnim okresie. Załóżmy, że gracz ustalił kwotę inwestycji na poziomie 2% budżetu i dysponuje bankrollem 100 PLN, wówczas kwota inwestycji wyniesie wówczas 2 PLN.
Typerowi dopisało jednak odrobinę szczęścia i nie zawiódł go jego bukmacherski nos, dzięki czemu po kilku dniach podwoił kapitał i dysponuje budżetem 200 PLN, a zatem aktualna stawka wynosi 4 PLN. Ten system bukmacherski jest dość bezpieczny i nie wymaga potężnych nakładów, ale i nie przyniesie rekordowych zysków.
Jak wykorzystać stawkowanie modulowane w zakładach bukmacherskich?
Ostatnim wariantem płaskiej stawki jest stawkowanie modulowane, a zatem gracz określa maksymalną kwotę inwestycji, jednak sam dobiera stawkę mieszczącą się w konkretnych widełkach w zależności od ryzyka, jakim obarczony jest dany zakład. Najbardziej ryzykowne typy po wysokich kursach obstawia wówczas za 1-3j (jednostki), standardowe selekcje obstawiane są za 4-8j, z kolei największe pewniaki za 9-10j.
Należy jednak pamiętać, aby kwota maksymalnej inwestycji (10j) nie przekroczyła 2-5% budżetu (w zależności od strategii obranej przez gracza). Ten system bukmacherski dość skutecznie zabezpiecza budżet na wypadek bankructwa, jednak wymaga od gracza trafnej oceny ryzyka danego zdarzenia i umiejętnego operowania niższymi oraz wyższymi stawkami.
Najlepsze systemy bukmacherskie – progresja Martingale’a bez tajemnic
System bukmacherski Martingale’a nazywany jest również bardzo często klasyczną progresją i bez dwóch zdań jest jedną z najczęściej wybieranych strategii. Dlaczego? Ze względu na mało skomplikowane zasady, które sprowadzają się do tego, że po przegranym zakładzie gracz podwaja stawkę kolejnych kuponów, aż do momentu, gdy zwycięski typ pokryje wcześniejsze straty z nawiązką.
Zakładając, że początkowa stawka bazowa wyniesie 2 PLN, to w przypadku kilku niepowodzeń z rzędu kolejne inwestycje wyniosą 4 PLN, 8 PLN, 16 PLN, itd., natomiast jeśli gracz będzie typował zakłady bukmacherskie po kursie ok. 2.00, wówczas trafiony typ na dowolnym etapie będzie oznaczał zysk. Ten system bukmacherski to gwarancja profitów (wcześniej, czy później gracz musi trafić jakiś typ), tyle tylko, że kwoty kolejnych inwestycji rosną błyskawicznie, co wymaga bardzo wysokiego budżetu na grę.
Systemy bukmacherskie – na czym polega system Kelly’ego?
Kolejny system bukmacherski, a więc system Kelly’ego pozwala za pomocą prostego matematycznego wzoru obliczyć optymalną stawkę zakładu dla konkretnego typu. Aby było to możliwe, to konieczne jest oszacowanie procentowego prawdopodobieństwa wygranej (P), a także podanie kursu bukmacherskiego przypisanego do danego zdarzenia (K) oraz posiadanego budżetu (B).
Stawka = [B × (P × K – 1)] / (K – 1)
Wzór na system Kelly’ego macie podany powyżej, a zakładając, że gracz dysponuje budżetem 1000 PLN i chce obstawić zakład z prawdopodobieństwem wygranej 38% po kursie 3.60, wówczas otrzymuje następujące równanie:
Stawka = [1000 x (38% x 3.60 – 1)] / 3.60 – 1
Stawka = [1000 x (1.37 – 1)] / 2.60
Stawka = [1000 x 0.37] / 2.60
Stawka = 370 / 2.60
Stawka = 138,46 PLN
System Kelly’ego sugeruje, że stawka takiego zakładu powinna wynieść nieco ponad 138 PLN i pomimo, że jest to dość skuteczny system bukmacherski, to jednak wymaga nieco skomplikowanych obliczeń oraz (a może przede wszystkim) umiejętnego szacowania prawdopodobieństwa danych zdarzeń.
System Fibonacciego – co to takiego?
System Fibonacci to kolejna strategia doboru stawki na kuponie. W przypadku przegranego kuponu stawka kolejnego zakładu równa się sumie stawek dwóch poprzednich typów, pierwszy trafiony zakład powoduje cofnięcie stawki o jeden poziom w dół, z kolei dwa trafione typy z rzędu sprawiają, że stawka zakładu wraca do kwoty bazowej.
W przypadku tego systemu na plus należy zapisać fakt, że przy serii niepowodzeń kwoty na kolejnych kuponach nie rosną aż tak szybko, natomiast sporą niedogodnością jest to, że ten system gry w zakładach bukmacherskich będzie opłacalny głównie przy wyższych kursach (3.00 lub wyższe).
Jak obstawiać mecze z systemem d’Alemberta?
System bukmacherski d’Alemberta to strategia idealna z punktu widzenia typerów rekreacyjnych, dla których ważniejszy jest stabilny budżet w dłuższej perspektywie, niż rekordowe zyski w krótkim czasie. Zasada jest banalnie prosta – po przegranym zakładzie stawka kolejnego kuponu rośnie o 1j (jednostkę), z kolei zwycięski typ oznacza, że stawka kolejnego zakładu maleje o 1j. I tak w kółko. Ten system to gwarancja małych wahań w bankrollu, a jeśli skuteczność gracza będzie oscylowała wokół 50% przy kursach 2.00 to ryzyko bankructwa jest bliskie zera.
Najlepsze systemy bukmacherskie – system gry Paroli, czyli progresja rosnąca
System Paroli to tzw. progresja rosnąca i wyższa szkoła jazdy, propozycja dla najbardziej zaawansowanych graczy, którzy nie boją się inwestowania sporych kwot. Wszystko przez to, że każdy wygrany kupon oznacza podwojenie stawki kolejnego typu, z kolei po przegranym zakładzie kwota inwestycji wraca do stawki bazowej. Plusem jest to, że w przypadku dobrej serii wygrane kwoty rosną bardzo prędko, natomiast wykorzystując system Paroli należy pamiętać, że nieomylność typera nie będzie trwała wiecznie i ustalić górny próg progresji (np. 3 lub 4 etap), po którym należy zakończyć serię i rozpocząć nową.
Najskuteczniejsze systemy bukmacherskie – podsumowanie
Wielu początkujących graczy właśnie w systemach bukmacherskich szuka klucza do sukcesu w typowaniu zakładów. Progresja, płaska stawka, system Paroli, a może jeszcze inny system gry? Jaką strategię doboru stawek warto obrać typując internetowe zakłady bukmacherskie? A może bardziej opłacalne będzie zdanie się na własną intuicję i inwestowanie kwot, jakie podpowiada nam wrodzony instynkt, nos typera (jak zwał, tak zwał)? Jak zwykle w tego typu przypadkach bywa nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie.
Po pierwsze bowiem żaden, nawet bardzo dobry system bukmacherski nie zagwarantuje Wam wygranych w dłuższej perspektywie. Po drugie, poszczególne systemy bukmacherskie będą skuteczne w rękach jednego gracza, natomiast kompletnie nie sprawdzą się w przypadku innego. Wreszcie po trzecie, żaden system bukmacherski nie zastąpi zdrowego rozsądku i trzeźwej oceny sytuacji.
Co nie oznacza, że nie należy z nich korzystać. Wręcz przeciwnie! Zachęcamy do testowania rozmaitych systemów bukmacherskich, natomiast musicie mieć świadomość, że na koniec dnia i tak liczy się skuteczność Waszych typów oraz to, czy potraficie wyszukiwać wartościowe kursy ze sporym value. Ale o tym jak to robić opowiemy Wam w innym z naszych poradników typera.
Systemy bukmacherskie – FAQ
1️⃣ O co chodzi w obstawianiu systemem?
System bukmacherski poniekąd narzuca graczowi wysokość stawki, czyli kwoty inwestycji na kolejnych kuponach, aumiejętnie wykorzystany może zminimalizować ryzyko bankructwa, a także zapewnić stabilizację budżetu oraz profity nakoncie gracza w dłuższej perspektywie.
2️⃣ Jaki jest opłacalny system bukmacherski?
Wszystkie systemy bukmacherskie posiadają swoje mocne i słabe strony, a każda strategia doboru stawek nieco inaczejsprawdzi się w odniesieniu do poszczególnego profilu typera. Dlatego też nie warto skupiać się na jednej strategii, lecztestować rozmaite systemy bukmacherskie i sprawdzać ich skuteczność w długim okresie.
3️⃣ Jakie mecze warto obstawiać?
Pierwszym i najważniejszym kluczem doboru meczów na kupon powinna być znakomita znajomość danych rozgrywek, gdyż tylkowówczas typer będzie potrafił odnaleźć pomyłki bukmachera, czyli wartościowe kursy posiadające tzw. value (kursy zbytwysokie do realnego rachunku prawdopodobieństwa wystąpienia konkretnego scenariusza).