Home
Strona główna > Oszustwa internetowe > BLIK

Oszustwo na BLIK – sprawdź, jak postępować, by nie paść jego ofiarą

Paweł Kubiński

Zaktualizowano: 24/09/24 Opublikowano: 16/09/24

Pieniądze na leki, zgubiony portfel czy inne nagłe zdarzenie – jeśli ktoś z Twoich znajomych w mediach społecznościowych prosi Cię o pożyczkę przez BLIK, używając takich argumentów, od razu powinna zapalić Ci się czerwona lampka! Oszustwo na BLIK to dość nowy preceder, na który narażony jest praktycznie każdy, kto korzysta z internetu. Poznaj schemat postępowania oszustów i nie daj się okraść!

Oszustwa na BLIK – praktyczne informacje.

Na czym polega oszustwo na BLIK?

Wyłudzenie pieniędzy przez BLIK to niestety jedno z najczęściej popełnianych przestępstw, do jakich dochodzi w internecie. Sprawca włamuje się na konta na portalach społecznościowych i przejmuje je, a następnie za pomocą Messenger’a rozsyła znajomym wiadomości z prośbą o pożyczkę w związku z nagłą sprawą. Oszustwo na BLIKa najczęściej dotyczy stosunkowo niewielkich kwot, aby nie wzbudzać podejrzliwości u nieświadomych zagrożenia osób, które stają się celem oszustów.

„Hej, masz może blika? Opłacisz mi zamówienie, bo u mnie coś nie działa? Jutro Ci odeślę pieniądze.”

Ta niepozorna na pierwszy rzut oka wiadomość, zwłaszcza jeśli prześle ją dobry znajomy, może nie wzbudzić żadnych podejrzeń. Oszuści BLIK mają tego świadomość i wciąż dokonują wyłudzeń na masową skalę. Dlatego tak istotnym jest, by każdą prośbę o pożyczkę poprzez BLIK-a weryfikować, najlepiej dzwoniąc do nadawcy wiadomości.

Jak przebiega oszustwo metodą na BLIK-a?

  1. Oszust włamuje się na konto na Facebooku lub Instagramie, zmienia hasło i przejmuje je.
  2. Podszywając się pod prawdziwego właściciela konta, kontaktuje się z osobami z listy znajomych.
  3. Pod pretekstem pilnej lub nagłej sprawy, prosi potencjalną ofiarę o szybką pożyczkę z wykorzystaniem płatności BLIK.
  4. Ofiara, przekonana że pożycza pieniądze znajomej osobie, podaje kod BLIK, a oszust wypłaca pieniądze z bankomatu. Transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można anulować.
Przykład oszustwa na BLIK na Messengerze.

Źródło: sirt.pl

Jak przebiegają inne wyłudzenia na BLIK?

Oszustwo na BLIK jest dość złożonym i obszernym tematem, gdyż dotyczyć może wielu aspektów aktywności w internecie. Oprócz opisanych wyżej, najpopularniejszych schematów, jakimi posługują się oszuści, przekręt na BLIKa wykorzystywany jest także w serwisach, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Oszust wysyła zainteresowanym kupnem osobom link do dokonania płatności, np. BLIK-iem. Strona płatności do złudzenia przypominać może stronę banku, a w rzeczywistości służy do wyłudzania danych potrzebnych do kradzieży pieniędzy z kont ofiar.

Jak przebiega oszustwo BLIK na odbiór pieniędzy?

  1. Oszust wysyła wiadomość za pomocą komunikatora lub przez SMS.
  2. W wiadomości informuje odbiorcę, że ktoś przesłał jej środki BLIK-iem.
  3. Wiadomość zawiera link, który należy kliknąć, a następnie podać dane, podobnie jak w przypadku oszustwa na OLX.
  4. Jeśli odbiorca wiadomości poda wszystkie dane, zapewni oszustowi dostęp do swoich środków finansowych. Pamiętaj, że BLIK nigdy nie wysyła podobnych wiadomości.
Przykład oszustwa na BLIK'a przez SMS.

Źródło: wyborcza.biz

Jak przebiega oszustwo BLIK na nieuregulowane rachunki?

  1. Oszust wysyła SMS-a bądź maila informującego o nieuregulowanej płatności (np. rachunku za prąd lub dopłacie za dostawę)
  2. W treści podaje link, który ma posłużyć do uregulowania płatności poprzez wpisanie kodu BLIK.
  3. Po kliknięciu w link, ofiara przeniesiona zostaje na spreparowaną stronę płatności. Zdarza się również, że kliknięcie spowoduje pobranie i zainstalowanie aplikacji szpiegującej.
Przykład oszustwa na BLIK'a przez e-mail.

Źródło: mazopolska.pl

Jak przebiega oszustwo BLIK na pracownika banku?

  1. Oszust dzwoni do Ciebie, podając się za pracownika banku, a na wyświetlaczu telefonu wyświetla się słowo ‘infolinia’.
  2. Informuje Cię, że ktoś próbował dokonać lub już dokonał transakcji z Twojego konta.
  3. Poprosi Cię o poufne dane, np. login i hasło do bankowości elektronicznej lub kod BLIK, w celu dokonania weryfikacji lub nakłoni do zainstalowania określonej aplikacji.
  4. Jeśli wykonasz czynności, o które Cię poprosi, utracisz część lub wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie.
Przykład oszustwa BLIK na pracownika banku lub działu technicznego.

Źródło: rawicz24.pl

Co robić, aby nie paść ofiarą oszustwa BLIK?

Najważniejsze, to zachować ostrożność i ograniczone zaufanie. Każda prośba o pożyczkę powinna wzbudzać nasze podejrzenia. Oszustwo na BLIK dość mocno zadomowiło sie w naszej rzeczywistości, a oszuści wciąż szukają nowych rozwiązań, aby uskuteczniać swoje działania. Oto 3 podstawowe kroki, które zapewnią większe bezpieczeństwo Twoich pieniędzy i utrudnią lub uniemożliwią wyłudzenie na BLIK:

  • Stosuj dwustopniowe uwierzytelnianie: Taka forma zabezpieczenia konta na portalu społecznościowym w znacznym stopniu utrudnia oszustom jego przejęcie, gdyż zalogowanie czy zmiana hasła wymaga podania kodu wysyłanego SMS-em.
  • Potwierdzaj tożsamość znajomych, którzy wysyłają prośby o pożyczkę: Jeśli otrzymasz prośbę o pożyczkę przez Messengera od znajomego, zadzwoń i sprawdź, czy to na pewno on jest nadawcą.
  • Sprawdzaj dane transakcji: Nawet po podaniu kodu BLIK, otrzymamy prośbę o potwierdzenie transakcji, w której widoczne będzie np. że odbiorca wypłaca gotówkę oraz podany będzie adres bankomatu.
  • Nie klikaj w linki dotyczące przelewów BLIK Jeśli ktoś wysyła Ci pieniądze BLIK-iem, trafiają one od razu na Twoje konto! Do odbioru pieniędzy NIGDY nie jest potrzebne korzystanie za jakichkolwiek stron pośredniczących.
  • Nie instaluj aplikacji BLIK BLIK oszustwa przybierają coraz to nowe formy. Oszuści często proszą ofiary o instalację aplikacji BLIK w celu dokończenia transkacji. Kody BLIK generuje się wyłącznie w aplikacji banku!

Jak zgłaszać oszustwa na BLIKa?

Oszustwo na kod BLIK, tak jak każde inne wyłudzenie czy kradzież, należy zgłaszać organom ścigania. Dodatkowo warto poinformować swój bank o zaistniałym przestępstwie i podjąć środki mające na celu zabezpieczenie konta, z którego pieniądze zostały skradzione za pomocą oszustwa BLIK.

  1. Zadzwoń lub udaj się do swojego banku w celu poinformowania o zaistniałym zdarzeniu i zabezpieczenia konta.
  2. Zgłoś oszustwo na kod BLIK na policji. Najlepiej zrobić to osobiście. Istnieje również możliwość wysłania zawiadomienia o przestępstwie listowo. Na rządowej stronie znajdziesz wszelkie niezbędne informacje oraz formularz wniosku. Zgłoszenie oszustwa BLIK na policję online nie jest w tej chwili możliwe.

Pamiętaj, że za każdym razym, gdy ktoś prosi Cię o kod BLIK oszustwo może czaić się tuż za rogiem. Zawsze weryfikuj tego typu prośby. Nie zgadzaj się na instalowanie jakichkolwiek aplikacji w celu finalizacji transakcji, nie klikaj w żadne linki, nie podawaj swoich danych osobowych. Nawet jeśli wiadomość wydaje się wiarygodna, tak jak np. w przypadku niedopłaty za prąd, skontaktuj się z dostawcą! Tylko zachowując ostrożność, a nawet podejrzliwość, uchronisz się przed utratą pieniędzy i powstrzymasz oszustwo na BLIKa.

Sprawdź inne przydatne strony dotyczące oszustw internetowych

Podsumowanie

Przekręty na BLIK-a nadal są realnym zagrożeniem, a ich ofiarami padają osoby, które nieświadomie udostępniają kody BLIK oszustom. Przestępcy często podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych lub komunikatorach, prosząc o pomoc finansową. Aby się chronić, należy zawsze weryfikować ich tożsamość, unikać udostępniania kodów BLIK osobom trzecim oraz korzystać z dwustopniowej weryfikacji. Świadomość zagrożeń i ostrożność to klucz do bezpiecznego korzystania z BLIK-a.

Paweł Kubiński

Pawel Kubinski

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich i koordynator pracy całego zespołu. Absolwent dziennikarstwa oraz AWF-u, a także zapalony sportowiec i mistrzowski typer.