Home
Strona główna > Oszustwa internetowe > Facebook

Oszustwa na Facebooku – zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci

Paweł Kubiński

Zaktualizowano: 11/10/24

Jeden z pierwszych portali społecznościowych w krótkim czasie zdobył ogromną popularność na całym świecie, a także stał się doskonałym narzędziem do robienia przekrętów. Oszustwa na Facebooku stały się zmorą wielu użytkowników tej platformy. Przestępcy wykorzystują różnorodne techniki, aby wyłudzić dane osobowe, pieniądze lub dostęp do kont. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak działają oszuści na Fb i przedstawimy praktyczne porady, jak chronić się przed tymi zagrożeniami.

Oszustwa na Facebooku – praktyczne informacje.

Na czym polegają oszustwa na Facebooku?

Oszustwa na Fb mogą przybierać wiele różnych form, jednak najczęściej oszuści próbują zwabić naiwnych uzytkowników kontrowersyjnymi tytułami wraz z linkami do artykułów, szokujących newsów, ale nierzadko włamując się na konta znajomych i rozsyłając wiadomości przez Messengera, o czym pisaliśmy szerzej w artykule pt. Oszustwo metodą na BLIK’a.

„Artur Szpilka dotkliwie pobity przez licealistów! Wzięli go z zaskoczenia, nie miał szans.”

Tego typu nagłówki wyrastają na Fb jak grzyby po deszczu. Im bardziej nieprawdopodobna wydaje się historia, tym większą czujność powinni zachować użytkownicy. Dostępna technologia pozwala oszustom dokonywać manipulacji na szeroką skalę. Fakowe zdjęcia i filmiki budzą jednak taką ciekawość, że na portalu, jakim jest facebook oszustwa mają miejsce każdego dnia.

Oszustwa na Fb – najczęściej spotykane przekręty

Fałszywe artykuły to prawdziwy test ostrożności dla użytkowników social mediów. Kto z nas przeszedłby obojętnie wobec informacji o przedłużonych wakacjach czy też ataku Rosji na Polskę? Oszuści na Fb doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak skutecznie przestraszyć lub wzbudzić niepohamowaną ciekawość. Klasyczna gra na emocjach, która okazuje się bardzo skuteczna.

Przykład oszustwa na Facebooku poprzez fałszywy artykuł na temat przedłużonych wakacji.

Źródło: Komputer Świat

Przykład oszustwa na Facebooku poprzez fałszywy artykuł na temat ataku Rosji na Polskę.

Źródło: Komputer Świat

Przykład oszustwa na Facebooku poprzez fałszywy artykuł na temat porwania dziecka.

Źródło: sirt.pl

Jakie inne rodzaje oszustw można spotkać na Fb?
  • Fałszywe konkursy i nagrody: Oszuści zakładają fałszywe konta na Facebooku, udając znane marki, osoby publiczne lub organizatorów loterii. Przyciągają użytkowników obietnicą darmowych nagród, kart podarunkowych czy pieniędzy. W rzeczywistości, jeśli zdecydujesz się na współpracę, mogą zażądać od Ciebie podania poufnych informacji, takich jak dane karty kredytowej, pod pretekstem „odbioru” nagrody lub pokrycia rzekomych opłat.
  • ”Nie mogę uwierzyć, że go nie ma”: W tym schemacie, post informuje o śmierci osoby, którą znasz, i zawiera załączony materiał wideo. Kliknięcie w link do wideo przekierowuje Cię na fałszywą stronę logowania do Facebooka, stworzoną w celu wyłudzenia Twoich danych uwierzytelniających konta.
  • Oszustwa na Fb marketplace: Na Facebook marketplace oszustwa mogą dotknąć zarówno kupujących, jak i sprzedających. Nieuczciwi sprzedawcy mogą kusić ofiary, oferując atrakcyjne przedmioty w bardzo niskich cenach. Z kolei fałszywi kupujący mogą próbować „przepłacić” za Twój produkt – schemat bardzo podobny do oszustw na OLX.
  • ”Czy to ty?”: Kolejny klasyczny rodzaj oszustwa na Fb. Tym razem osoba z listy naszych kontaktów przesyła nam wiadomość z linkiem oraz pytaniem: Czy to Ty? Kliknięcie w link spowoduje przeniesienie na fałszywą stronę, która służy do wyłudzania danych osobowych lub infekowania złośliwym oprogramowaniem.
  • Niebezpieczne quizy: Nawet pytania zawarte w quizie mogą stanowić niebezpieczeństwo. Jeśli podczas rozwiązywania quizu pojawią się pytania dotyczące Twoich danych, takich jak nazwisko rodowe matki czy numeru telefonu, zaprzestań rozwiązywania quizu!
  • Fałszywe oferty pracy: Oszuści często tworzą wprowadzające w błąd lub fałszywe ogłoszenia o pracę, aby zdobyć dane osobowe lub pieniądze od użytkowników. Należy unikać ofert, które brzmią zbyt idealistycznie lub które wymagają opłaty przed rozpatrzeniem zgłoszenia.
  • Oszustwa randkowe: Przestępcy nawiązują kontakt, często podszywając się pod osoby rozwiedzione, owdowiałe lub będące w nieszczęśliwych związkach. Mogą twierdzić, że potrzebują pieniędzy lub Twoich danych, aby kupić bilet lotniczy lub ubiegać się o wizę. Aby zdobyć Twoje zaufanie, mogą miesiącami prowadzić rozmowy, zanim poproszą o wsparcie finansowe.

Co robić, aby nie paść ofiarą oszustwa na Facebooku?

Ponieważ oszustwa na Facebooku z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej wyrafinowane, aby ich uniknąć trzeba stosować coraz więcej środków ostrożności. Oto lista wskazówek, jak nie paść ofiarą przestępstwa podczas korzystania z Fb:

  1. Nie przyjmuj zaproszeń do znajomych od osób, których nie rozpoznajesz, a w szczególności od profili bez zdjęć.
  2. Uważaj na załączniki oraz linki. Mogą one zawierać wirusy lub prowadzić do wyłudzenia danych lub zapisania na płatne usługi SMS.
  3. Regularnie zmieniaj hasła do swoich kont oraz włącz dwustopniowe uwierzytelnianie.
  4. Weryfikuj informacje. Jeśli natkniesz się na link do kontrowersyjnego artykułu, sprawdź, czy inne, bardziej wiarygodne źródła również piszą na ten temat.
  5. Weryfikuj treść wiadomości od znajomych. Jeśli otrzymujesz wiadomość z prośbą o pożyczkę od znajomego, zadzwoń do niego i potwierdź, czy na pewno ją do Ciebie wysłał.

Jak zgłaszać oszustwa na Facebooku?

Tak jak w przypadku innych rodzajów przekrętów, oszustwa na Facebooku należy zgłaszać na policji oraz poprzez sam portal. W tym celu skorzystaj z formularza do zgłaszania oszustw. Na portalach społecznościowych, takich jak Facebook oszustwo może kryć się za każdym linkiem lub w wiadomości od znajomego. Zachowaj ostrożność!

Sprawdź inne przydatne strony dotyczące oszustw internetowych

Podsumowanie

Fałszywe konta i artykuły oraz włamania na konta użytkowników Facebooka dały początek nowej pladze przekrętów. Wyłudzanie danych przez wiadomości, prośby o kod BLIK, phishing oraz fałszywe konkursy to tylko niektóre metody stosowane przez cyberprzestępców. Aby się chronić, warto ustawiać silne hasła, weryfikować prośby o pomoc finansową i unikać klikania podejrzanych linków. Świadomość zagrożeń i zachowanie ostrożności podczas korzystania z Facebooka to najlepszy sposób na ochronę przed oszustami.

Paweł Kubiński

Pawel Kubinski

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich i koordynator pracy całego zespołu. Absolwent dziennikarstwa oraz AWF-u, a także zapalony sportowiec i mistrzowski typer.