Home
Strona główna > Oszustwa internetowe > Orlen

Oszustwo na Orlen – czym jest i jak zabezpieczyć swoje oszczędności?

Mateusz Adamek

Zaktualizowano: 25/11/24

Czasem można odnieść wrażenie, że przestępcy to najbardziej kreatywna grupa ludzi w społeczeństwie. Ich najnowsze oszustwo na Orlenu zbiera bardzo bolesne żniwa. Oszukane osoby przez swoją naiwność tracą dorobki życia. Niestety odzyskanie oszczędności graniczy zwykle z cudem, co jeszcze dodaje całej sytuacji dodatkowego dramatyzmu.

Oszustwo na Orlen – praktyczne informacje.

Na czym polega oszustwo na Orlen?

Wszystko zaczyna się od wejścia w specjalną reklamę, która pojawia się w mediach społecznościowych. Można ją znaleźć zarówno na Facebooku oraz X (dawniej Twitter), jak i platformie YouTube. Widnieją w niej informacje o akcjach Orlenu. Oszustwo polega na zachęceniu użytkownika do zainwestowania środków w polskiego potentata naftowego. Zadaniem zainteresowanego jest jedynie podanie numer telefonu. Wykonanie takiej czynności uruchamia lawinę kolejnych zdarzeń.

Jakie formy przybierają oszustwa na Orlen?

Przekręt na Orlen przybiera właściwie jedną formę, o której wspomnieliśmy we wcześniejszej części tekstu. Oszuści tworzą dedykowaną reklamę w social mediach, gdzie w centralnych miejscach grafiki znajduje się logo PKN Orlen. Z treści postu wynika, że grupa Orlen szuka chętnych do zainwestowania w akcje, obiecując przy tym bardzo szybki zwrot zainwestowanej kwoty, a w dalszej perspektywie także spory zysk.

Po kliknięciu w link zawarty w poście zostajemy przekierowani do specjalnego formularza. Uzupełnienie w nim podstawowych danych w postaci imienia oraz nazwiska wraz z numerem telefonu uruchamia cały proceder. W kolejnych krokach oszuści są już bardzo przebiegli.

Jak przebiega oszustwo na akcje Orlenu?

  • Oszust kreuje reklamę w mediach społecznościowych, poprzez którą zachęca do inwestycji w rzekome akcje Orlenu.
  • Ofiara wchodzi w reklamę i rejestruje się na specjalnej stronie, gdzie podaje swoje dane wraz z numerem telefonu bądź adresem mailowym.
  • Przekręt na Orlen nabiera rozpędu. Przestępca dzwoni do użytkownika i przedstawia się jako pracownik firmy inwestycyjnej.
  • W wiadomości na pocztę mailową przychodzi link, który oprócz numeru rachunku bankowego, na jaki miałyby być przelewane zyski, zawiera również plik instalacyjny do aplikacji służącej zdalnemu obsługiwaniu pulpitu.
  • Oszust proponuje ofierze inwestycję pierwszej sumy w akcje. Ofiara wchodzi na swoje konto bankowe, by sfinalizować transakcję, a przestępca dzięki wspomnianej aplikacji uzyskuje wszystkie dane logowania.
  • Konto pokrzywdzonego lub pokrzywdzonej zostaje wyczyszczone. Oszust znika natomiast bez śladu.

Oszustwo na akcje Orlenu – przyklady

Grafika przedstawia przerobioną fotografię znanych osobistości, które w zamyśle mają uwiarygodnić proces zakupu akcji spółki Orlen. Treść postu zawiera nieprawdziwe informacje o rzekomym otwarciu kolejnych 150 stacji paliw w Europie. Z tekstu dowiadujemy się także, że inwestorzy decydujący się na zakup akcji, mogą już w pierwszym miesiącu zyskać nawet 25 000 zł.

Post prowadzi do strony, która nie jest w żadnym stopniu powiązana z polskim potentatem naftowym. Rozważając inwestycje w akcje Orlen oszustwa można rozpoznać chociażby po lekturze komentarzy zawartych pod postem. Jeśli przeważają te negatywne lub jest ich relatywnie mało, to świadczy jednoznacznie o tym, iż mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Próba oszustwa z wykorzystaniem wizerunku prezesa Orlenu i Roberta Kubicy.

Źródło: www.wnp.pl

Jak chronić się przed oszustwami na inwestycje Orlenu?

Czujność, czujność i jeszcze raz czujność. Bez niej w internetowym świecie ani rusz. Jeśli z uwagi na swoją ostrożność oszustwo na PKN Orlen będzie dla Ciebie całkowicie obce, to nie wykluczone, że przestępcy będą próbowali dotrzeć do Twojej osoby na dziesiątki innych sposobów.

Uważaj więc na to, z kim wchodzisz w interakcje poprzez internet i jakie rodzaju dane takiej osobie udostępniasz. Lepiej dłużej się zastanowić i podjąć właściwą decyzję niż wykonać coś błyskawicznie i później mocno żałować.

Jak rozpoznać oszustwo inwestycyjne Orlen?

  1. Łatwa kasa nie istnieje: Oszustwo na inwestycje Orlen charakteryzuje się zwykle szybkim i łatwym zarobkiem. Tak przynajmniej twierdzą przestępcy. Na każdy nawet najmniejszy grosz musisz sobie jednak ciężko zapracować.
  2. Test spostrzegawczości: Unikaj klikania w reklamy pochodzące z profili posiadających mało obserwujących, a także treści zawierające błędy ortograficzne.
  3. Nic nie musisz: Jeśli ktoś wymaga od Ciebie wysłania określonej sumy pieniędzy bądź też chce, abyś zainstalował oprogramowanie z podejrzanego źródła, to wiadomo, że masz do czynienia z oszustem.

Jak unikać takich oszustw?

Oszustwo na Orlen, tak jak inne oszustwa internetowe, na przykład oszustwa na inPost, stało się na tyle powszechnei problematyczne, że głos w tej sprawie zabrali sami włodarze koncernu paliwowego z siedzibą w Płocku. W jednym z komunikatów zawartych na stronie internetowej Orlenu czytamy między innymi:

„ORLEN zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych.”

Co wynika z powyższej wiadomości? Każda inna próba zachęcania do inwestycji aniżeli te podane w komunikacie, to zwyczajny przekręt na Orlen. Jeśli zauważysz podejrzany wpis w mediach społecznościowych, to zdecydowanie go unikaj. Nawet nie myśl o podawaniu swoich danych wrażliwych, gdyż w taki sposób sam prosisz się o kłopoty.

Jak chronić się przed oszustwami na inwestycje w Orlen?
  • Unikaj klikania w reklamy z nieznanych źródeł, gdzie grafiki bądź treści postów znacząco odbiegają od ogólnie przyjętych norm.
  • Nie odwiedzaj podejrzanych stron i nie dokonuj tam rejestracji.
  • Linki niewiadomego pochodzenia pojawiły się w wiadomości wysłanej do Ciebie? Nie wchodź w nie, gdyż po dokonaniu takiej czynności na Twoim urządzeniu może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie szpiegujące każdy Twój ruch.
  • Omijaj szerokim łukiem wiadomości oraz telefony od obcych, jeżeli jakimś cudem weszli jednak w posiadanie Twojego numeru telefonu bądź adresu mailowego.

„ORLEN nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji.”

Jakie kroki są podejmowane w celu przeciwdziałania oszustwom na Orlen?

W nawiązaniu do pojawiających się w sieci fałszywych ogłoszeń zachęcających do inwestycji w akcje, produkty, bądź też projekty inwestycyjne PKN Orlen, koncern składa na bieżąco do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki.

Wysłano również setki, jak nie tysiące powiadomień do siedziby Meta w Irlandii. Główny celem takich czynności jest uniemożliwienie publikowania za pośrednictwem platformy fałszywych postów, w których wykorzystywane są logotypy firm należących do grupy Orlen, a także wizerunki przedstawicieli spółki.

Równolegle z działaniami prawnymi są prowadzone także kampanie informacyjne. PKN Orlen przedstawia w nich wszystkie swoje bezpieczne formy inwestowania. Wykorzystywana są do tego nie tylko media społecznościowe, ale również telewizja, radio oraz prasa.

Jak zgłosić takie oszustwo?

Zainwestowałeś w akcje Orlen, oszustwa nie udało Ci się tym samym przewidzieć zawczasu? Trudno. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Trzeba działać czym prędzej. Musisz poinformować o zaistniałej sytuacji odpowiednie instytucje. Zacznij od zgłoszenia sprawy na policję. Następnie złóż reklamację w banku oraz wyślij wniosek do BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Czas nie działa na Twoją korzyść, więc im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

  1. Zgłoś sprawę organom ścigania. Dokonasz tego poprzez złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
  2. Zadzwoń do swojego banku lub też udaj się do najbliższego oddziału stacjonarnego. Tan zastrzeż swoją kartę płatniczą oraz zdaj relację pracownikowi placówki z całego zdarzenia oraz okoliczności, w jakich do niego doszło.
  3. Sprawdź swoją historię transakcji finansowych z wykorzystaniem Biura Informacji Kredytowej. Złóż wniosek o raport BIK, który wykaże, czy oszustwo na PKN Orlen nie ma w Twoim przypadku poważnych konsekwencji w postaci zaciągnięcia na Twoje dane dodatkowych zobowiązań.
Sprawdź inne strony dotyczące oszustw internetowych

Podsumowanie: Orlen inwestycje – oszustwo czy pewny zarobek?

Z wielką ostrożnością należy podchodzić do wszelakich informacji o możliwości szybkiego i pewnego zarobku. Zdobycie dużych pieniędzy wymaga jeszcze większego wysiłku. Samo inwestowanie jest nierozerwalnie związane z ryzykiem o czym dotkliwie mogły przekonać się ofiary oszustw na kryptowaluty.

Jeśli planujesz lokować w coś swój kapitał, to warto zaufać licencjonowanym i przede wszystkim legalnym podmiotom. Lista firm, które działają w Polsce zgodnie z prawem, znajduje się na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Mateusz Adamek

Mateusz Adamek

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich

Autor i redaktor tekstów, ekspert do spraw rynku bukmacherskiego oraz fan piłki nożnej z uprawnieniami trenera. Swoją bogatą wiedzę łączy z zamiłowaniem do sportu, pisząc artykuły na oszustwo.info.