Home
Strona główna > Oszustwa internetowe > WhatsApp

WhatsApp oszustwa – jak ich unikać?

Mateusz Adamek

Zaktualizowano: 25/11/24

Na przestrzeni kilkunastu minionych lat WhatsApp oszustwa stały się niestety bardzo popularną formą wyłudzenia środków oraz danych od użytkowników. Przestępcy z roku na rok stają się bardziej pomysłowi, co utrudnia ich identyfikację przez organy ścigania. Jak nie paść ofiarą oszustwa na WhatsApp? O tym nieco więcej w poniższym tekście.

Oszustwo na WhatsApp – praktyczne informacje.

Na czym polega oszustwo na WhatsApp?

WhatsApp to aplikacja do komunikacji, która zrzesza ponad 2 miliardy użytkowników na całym świecie. Ilość ta stale rośnie, dlatego też pole do popisu dla oszustów jest całkiem spore.

Przestępcy próbują uzyskać cenne informacje na kilka możliwych sposobów. Ich metody są bardzo zróżnicowane, ale cel jest jeden. Zdobycie danych wrażliwych od użytkownika bądź też pozbawienie go środków finansowych. Niestety w znacznej części przypadków ich misje kończą się powodzeniem.

Jakie formy przybierają WhatsApp oszustwa?

Oszuści z WhatsApp są bardzo pomysłowi. Jeszcze do niedawna próbowali się głównie podszywać pod członków rodziny będących w potrzebie czy też wysyłali wiadomości z informacjami o wygranych w różnej maści loteriach. Obecnie lista metod znacznie się wydłużyła.

Najnowsze oszustwa internetowe polegają chociażby na namawianiu użytkowników do zaktualizowania aplikacji do WhatsApp Gold. Hakerzy próbują również grać na uczuciach oraz emocjach, zachęcając do wsparcia akcji charytatywnych. Człowiek z natury jest dobry, a więc skuteczność podobnych akcji jest dość spora.

Jak przebiega oszustwo na członka rodziny?

  • Oszust kontaktuje się z użytkownikiem podając się za jednego z członków jego rodziny tj. córkę, syna, czy też wnuczkę bądź wnuczka.
  • Prosi o przesłanie określonej sumy pieniędzy, gdyż rzekomo przydarzyła mu się nagła sytuacja. Zwykle mowa tu o zgubieniu telefonu lub dokumentów.
  • Często wykorzystuje do tego generatory technologii typu deep fake, dzięki czemu w głos w słuchawce jest łudząco podobny do głosu bliskiej osoby.
  • W szczególności starsze osoby bardzo łatwo nabierają się na takie wiadomości.

Jak przebiega oszustwo na wygraną w loterii?

  • Haker wysyła do Ciebie informację, że wygrałeś główną nagrodę w jednej z popularnych loterii.
  • Wiadomość zawiera specjalny link, który prowadzi do fałszywej witryny internetowej.
  • Na stronie wymagane jest uzupełnienie formularza o wrażliwe dane osobowe oraz podanie numeru karty bankowej.
  • Jeśli wysłałeś rzekomo konieczne dane, to oszust ma dostęp do Twojego rachunku w banku i może wypłacić część środków aż do wykorzystania dziennego czy też tygodniowego limitu.

Jak przebiega oszustwo na WhatsApp Gold?

  • Otrzymujesz wiadomość od nieznanego użytkownika, w której znajduje się zaproszenie do wykorzystania aplikacji WhatsApp Gold.
  • W nowej, ulepszonej wersji mają się znaleźć dodatkowe funkcje, pozwalające Ci znaleźć się w elitarnym gronie osób korzystających z komunikatora WhatsApp.
  • Po kilknięciu w link przenosisz się na sfałszowaną stronę internetową.
  • W chwili znalezienia się na niej Twoje prywatne dane zostają skradzione, a samo urządzenie (smartfon lub komputer) zostaje natychmiastowo zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Jak przebiega oszustwo na organizację charytatywną?

  • Oszust podszywa się pod pracownika organizacji charytatywnej, który ponoć zbiera datki na leczenie chorego dziecka lub też pomoc ubogiej rodzinie będącej w trudnej sytuacji finansowej.
  • Dostajesz link, w którym to pojawia się dedykowany formularz.
  • Jego wypełnienie danymi osobistymi sprawi, że przestępca otrzyma dostęp do Twoich oszczędności.

Przykłady oszustwa na WhatsApp

1. Próba wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem utraty bądź zepsucia telefonu – przysłowiowa lampka powinna nam się zapalić w co najmniej dwóch przypadkach. Pierwszy to wysoka kwota naprawy urządzenia, a drugim jest konieczność pilnego przelania środków. . Oszuści z WhatsApp używają zwrotu „pilnie” wyjątkowo często.

Próba oszustwa na WhatsApp pod pretekstem utraty telefonu.

Źródło: szczecinskie24.pl

2. Za pośrednictwem aplikacji WhatsApp oszustwa nie zawsze odbywają się w sposób błyskawiczny. Czasem, aby okraść konkretnego użytkownika z jego pieniędzy, przestępcy poświęcają dni, miesiące, a często nawet lata. Idealnym tego przykładem jest tzw. oszustwo na romans. Haker znajduje Twój profil na portalu randkowym, a następnie próbuje wejść z Tobą w bliską relację za pośrednictwem WhatsAppa. W najmniej oczekiwanym momencie prosi Cię następnie o wysyłkę określonej sumy pieniędzy, która ma zostać rzekomo przeznaczona na jego leczenie bądź też leczenie jednego z jego bliskich.

Próba oszustwa na WhatsApp poprzez próbę wejścia w bliższą relację romantyczną.

Źródło: kapitanhack.pl

Jak chronić się przed oszustwami przez WhatsApp?

Z uwagi na swój wyjątkowy spryt i przebiegłość oszuści z WhatsApp są bardzo trudni do zweryfikowania. Podczas korzystania z komunikatora zaleca się jednak zachować wyjątkową ostrożność. Absolutnie zabronione jest wchodzenie w linki nieznanego pochodzenia, a także wysyłanie środków pieniężnych do członków rodziny bez uprzedniej weryfikacji ich problemu.

Jak rozpoznać oszustwo na WhatsApp?

  1. Wiadomości z nieznanych numerów – jeśli ktoś udając osobę znajomą pisze do Ciebie z nieznanego numeru, to jest to wyraźny sygnał, iż coś jest nie tak. Zwykle posiada się bowiem namiar do swoich bliskich pośród kontaktów zgromadzonych w telefonie.
  2. Wymaganie natychmiastowego działania – tak jak już wspomniałem w jednym ze wcześniejszych akapitów, takie słowa jak „pilnie” czy też „natychmiast” powinny wzbudzić Twoją czujność. Oszuści z WhatsApp używają ich wyjątkowo często.
  3. Prośby o dane osobowe lub pieniądze – przestępcy nie komunikują się z Tobą w dobrej wierze. W 100% przypadków chodzi im o zdobycie Twoich danych osobowych bądź kradzież środków pieniężnych. Jakiekolwiek prośby o przelew należy bezwzględnie ignorować.
  4. Podejrzanie linki lub załączniki – ktoś wysyła Ci wiadomość z linkiem do odbioru nagrody pieniężnej bądź też przekierowaniem do rzekomego opłacenia paczki od kuriera? To oszustwo na WhatsApp w najczystszej postaci. Żadna firma kurierska nie prowadzi podobnych praktyk, co było już wielokrotnie potwierdzane w oficjalnych komunikatach.

Jak unikać oszustwa przez WhatsApp?

Oszustwa przez WhatsApp są tak częstą plagą, że informuje o nich nawet policja. Na stronie Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich policjanci proszą użytkowników komunikatora o:

„Apelujemy o ostrożność i czujność, bo jedynie te zachowania mogą ochronić Państwa przed oszustami, którzy wysyłają sms prosząc o kontakt na Whatsapp.”

Pamiętasz radę od rodziców z czasów, kiedy byłeś jeszcze bardzo młody? Prosili Cię oni z pewnością o to, abyś pod żadnym pozorem nie rozmawiał z obcymi. Dokładnie taką samą zasadę należy wprowadzić w życie podczas korzystania z komunikatora WhatsApp.

Jeśli nie masz bladego pojęcia, kto znajduje się po drugiej stronie telefonu, to po prostu zignoruj taką wiadomość. Kiedy ktoś bliski miałby kłopoty, to z całą pewnością by zadzwonił, a nie próbował pisać do Ciebie z konta WhatsApp.

Jak chronić się przed oszustwami na WhatsApp?
  • Znajomy bądź bliski prosi o przelanie określonej kwoty pieniędzy? Spróbuj się z nim skontaktować w inny sposób, aby zweryfikować jego potrzebę.
  • Przeprowadź krótki test na osobie piszącej do Ciebie. Zapytaj, o swoje drugie imię bądź miasto, w którym się urodziłeś.
  • Uważaj na podejrzane linki. Żaden poważny podmiot nie stosuje takiej formy kontaktu.
  • Korzystaj z zaufanych stron. Chcesz wspomóc finansowo osoby, które ucierpiały po powodzi? Wyślij pieniądze na oficjalną zbiórkę organizowaną na portlach typu Się Pomaga bądź Zrzutka. Kwesta przez komunikator to wzorowe oszustwo przez WhatsApp.
  • Nie daj ponieść się emocjom. Gwałtowna reakcja nie będzie Twoim sprzymierzeńcem. Przemyśl konkretną kwestię kilkukrotnie i zastanów się, czy konkretna osoba rzeczywiście wpadłaby na pomysł, aby skontaktować się z Tobą poprzez WhatsApp, kiedy znalazłaby się w potrzebie.

„Jeśli ktoś podaje się za członków rodziny i prosi o jakąkolwiek pomoc finansową, najbezpieczniej jest zadzwonić do takiej osoby i porozmawiać. To zapobiegnie skutecznym działaniom oszustów.”

Jakie kroki są podejmowane w celu przeciwdziałania oszustwom z WhatsApp?

Twórcy WhatsAppa w specjalnym dziale FAQ dostępnym na ich oficjalnej stronie informują, iż każdy użytkownik, który wykorzystuje komunikator do wysyłania SPAM-u oraz próbuje poprzez ten program wyłudzać pieniądze bądź też wrażliwe dane, naraża się na liczne konsekwencje prawne.

W praktyce złapanie przestępców na gorącym uczynku jest bardzo trudne, ale na całym świecie zdarzały się już liczne przypadki, w których to oszuści z WhatsApp rzeczywiście zostali skazywani.

Jak zgłosić takie oszustwo?

Pojawiające się na WhatsApp oszustwa poznałeś niestety na własnej skórze? Bardzo nam przykro. Nie możesz jednak się załamywać. Trzeba działać czym prędzej. Na początek zgłoś całą sprawę do stosownych instytucji. Poinformuj o zajściu swój bank. Później skontaktuj się z obsługą klienta WhatsApp oraz złóż zawiadomienie na policji.

  • Wykonaj telefon do swojego banku bądź skieruj się bezpośrednio do placówki terenowej, aby zastrzec kartę płatniczą. Wytłumacz pracownikowi, co Ci się przytrafiło z najdokładniejszymi szczegółami.
  • Skontaktuj się z WhatsApp poprzez formularz kontaktowy, wybierając wcześniej tę kategorię, która odpowiada Twojemu problemowi.
  • Dokonaj zgłoszenia oszustwa przez WhatsApp podobnie jak w przypadku oszustwa na Facebooku – na policji. Oczywiście najlepiej będzie to zrobić osobiście, ale istnieje również opcja wysłania zawiadomienia w formie listowej. Na rządowej stronie zebrano wszelkie niezbędne informacje. Znajduje się tam również formularz wniosku.
Sprawdź inne strony dotyczące oszustw internetowych

Podsumowanie: czy na WhatsApp oszustwa można uniknąć?

Póki co jest to prawdopodobnie niemożliwe. Kiedy jedni oszuści znikają, to w ich miejsce pojawiają się kolejni. Ponad 1.5 miliarda użytkowników jest dla nich łakomym kąskiem, który przy odpowiedniej strategii bardzo łatwo okraść.

W celu uniknięcia oszustwa przez WhatsApp trzeba trzymać się kilku rad, o których wspomnieliśmy w niniejszym tekście. Nie dajemy 100% pewności, że przestępcy będą się trzymać od Ciebie z daleka, ale przynajmniej w momencie ich pojawienia się, będziesz na taką wizytę znacznie lepiej przygotowany.

Mateusz Adamek

Mateusz Adamek

Ekspert w dziedzinie zakładów bukmacherskich

Autor i redaktor tekstów, ekspert do spraw rynku bukmacherskiego oraz fan piłki nożnej z uprawnieniami trenera. Swoją bogatą wiedzę łączy z zamiłowaniem do sportu, pisząc artykuły na oszustwo.info.